Вірус папіломи людини: вирок чи тимчасові труднощі?

Медицина сьогодні вирізняє понад 100 типів вірусу папіломи людини. Деякі з них викликають бородавки чи взагалі ніяк не проявляють свою присутність, інші можуть спровокувати розвиток раку. Саме тому вірус папіломи людини потребує медичного контролю: ретельного обстеження, у разі потреби професійного лікування та консультації лікаря щодо профілактики ускладнень.
Що таке вірус папіломи людини?
Вірус папіломи людини (ВПЛ) — це вірусна інфекція, яка зазвичай проявляє себе неприємними утвореннями на шкірі чи слизових оболонках, що називають бородавками.
Більшість випадків інфікування ВПЛ не зашкодить здоров’ю людини. Занепокоєння у лікарів викликають окремі типи вірусу, які відносяться до групи високоонкогенних, вони можуть викликати рак шийки матки та інші онкопатології, зокрема, рак ануса, пеніса, піхви, вульви та ротоглотки. Згідно з дослідженнями, розвиток цих захворювань пов’язаний саме з вірусом папіломи людини.
Як можна заразитися ВПЛ?
Найчастіше інфікування стається статевим шляхом або skin-to-skin, тобто через шкіру.
Згідно з даними Centers for Disease Control and Prevention (CDC), в США ВПЛ — це найрозповсюдженіше захворювання, що передається статевим шляхом. Більше 40% типів вірусу передаються саме під час фізичної близькості. Вірус настільки поширений, що більшість сексуально активних людей стикаються з ним вже у підлітковому віці з першим чи другим статевим партнером.
Найпростіший шлях інфікування генітальним ВПЛ — прямий статевий контакт — вагінальний, анальний та оральний секс з хворою людиною. Однак, вірус, що викликає ВПЛ, може передаватися і через шкіру, а значить, статевий акт не завжди потрібен для передачі.
Ваша близька людина може роками жити з ВПЛ і навіть не знати про це. При цьому ви можете заразитися, навіть якщо ваш сексуальний партнер не має жодних тривожних ознак наявності інфекції. Крім того, можна «підхопити» декілька типів вірусу одночасно.
ВПЛ та новонароджені
Мати з ВПЛ може передати вірус своїй дитині під час пологів. Якщо у породіллі є характерні для ВПЛ ураження статевих шляхів, ймовірніше новонароджена дитина буде також ВПЛ-інфікованою. На щастя, більшість малюків без особливих складнощів подолають вірус, однак в одного з десяти дітей патологія проявить себе протягом двох-трьох років.
В деяких випадках потрапляння ВПЛ до респіраторного тракту дитини може спричинити розвиток рецидивуючого респіраторного папіломатозу — патології, при якій папіломи з’являються в гортані та перешкоджають вільному диханню маленької людини.
Лікарі вважають, що справжня частота ураження вірусом верхніх відділів респіраторного тракту у новонароджених вища за показники, вказані в медичній статистиці, проте вірусна присутність не завжди призводить до таких наслідків.
Чи потрібно лікувати ВПЛ та чи може пройти ВПЛ самостійно?
Згідно з даними CDC (США), організм людини може впоратися з ВПЛ самостійно, без будь-яких втручань, за кілька місяців, а у 90% випадків це станеться протягом 2 років. Однак в період перебування вірусу в організмі людина може несвідомо передавати ВПЛ, та в деяких випадках наражати себе на небезпеку розвитку онкології.
Різновиди раку, спричиненого ВПЛ, часто не мають симптомів на ранніх етапах. Саме тому необхідні регулярні візити до лікаря, який зможе визначити необхідність додаткових обстежень та діагностувати захворювання раніше, що важливо для ефективного лікування.
Лише разом з лікарем ви зможете вирішити, чи потрібно лікування ВПЛ у вашому випадку та сформувати подальший план дій.
Лікування віруса папіломи людини
Сам вірус не можна “вилікувати” чи сприяти його зникненню медикаментозними засобами. Єдине, що можна зробити — це лікувати прояви ВПЛ, а саме — генітальні бородавки або ураження епітелію шийки матки — дисплазію.
Зазвичай генітальні бородавки лікують за допомогою радикального видалення, найпоширенішим є радіохвильовий метод. Він дозволяє повністю видалити новоутворення на шкірі та слизовій, при цьому не пошкодити їх. Це дозволяє провести гістологічне дослідження видаленого матеріалу на наявність небезпечних клітин.
Переважно разом із видаленими бородавками або ураженими тканинами видаляється і сам вірус, які знаходиться в уражених клітинах. Проте інколи незначна кількість вірусів може зберігатися в візуально незмінених ділянках, що може призвести до рецидиву захворювання.
В Gala clinic використовується радіохвильовий метод лікування за допомогою апарата “Сургитрон”.
При лікуванні раку, викликаного ВПЛ, онкологи використовують хіміотерапію, променеву терапію, хірургічне втручання або комбінують кілька методів.
Наразі не існує жодних «натуральних» засобів лікування ВПЛ, які підтримуються медичною експертною спільнотою.
Важливо! Типи ВПЛ, що викликають появу бородавок, відрізняються від типів, які спричиняють рак. Отже, наявність бородавок, викликаних ВПЛ, не значить, що у вас розвивається рак.
Як часто потрібно обстежуватись на ВПЛ?
ВПЛ у чоловіків
Багато чоловіків, які заразилися ВПЛ, не мають жодних симптомів, хоча у деяких можуть з’явитися генітальні бородавки. Зверніться до лікаря, якщо ви помітили будь-які незвичні утворення або пошкодження на пенісі, мошонці або задньому проході.
Деякі штами ВПЛ можуть викликати рак статевого члена, ануса та горла у чоловіків.
ВПЛ у жінок
Підраховано, що 80% жінок заражаються принаймні одним типом ВПЛ протягом свого життя. Як і чоловіки, жінки з ВПЛ найчастіше не мають жодних симптомів, інфекція зникає самостійно і не викликає жодних проблем зі здоров’ям.
Іноді у жінок можуть з’явитися генітальні бородавки всередині піхви, в або навколо заднього проходу, а також на шийці матки або вульві.
Зверніться до лікаря, якщо ви помітили будь-які незрозумілі горбинки або нарости чи інші утворення на статевих органах чи навколо них.
З огляду на ризик розвитку раку шийки матки, піхви, ануса або горла, необхідними є регулярні обстеження, що можуть допомогти виявити зміни, пов’язані з онкологічними патологіями у жінок.
Тестування на ВПЛ відрізняється у чоловіків і жінок.
Жінки
Оновлені рекомендації US Preventive Services Task Force (США) радять жінкам зробити перший ПАП-тест (або мазок Папаніколау) у віці 21 року, але не пізніше, ніж за 12 місяців після початку статевого життя. Ця діагностична методика, запропонована майже 100 років тому грецьким онкологом Георгіосом Папаніколау, дозволяє виявити аномальні клітини у жінок та сигналізувати про рак шийки матки або інші проблеми, пов’язані з ВПЛ.
- Жінкам у віці від 21 до 29 років радять проходити ПАП-тест кожні 1-2 роки в залежності від призначень лікаря;
- Жінкам у віці від 30 до 65 років радять проходити ПАП-тест кожні 1-2 роки в залежності від призначень лікаря та/або тест на ВПЛ високого ризику (hrHPV) кожні 3 роки
- В деяких випадках лікар може призначити більш часте обстеження
Існує щонайменше 13 типів вірусу папіломи людини, які можуть призвести до раку. Тому важливо довірити обстеження на предмет змін шийки матки лише професійному лікарю, який використовує у своїй практиці всі наявні методики діагностування та лікування ВПЛ, рекомендовані міжнародними протоколами.
Окрім ПАП-тесту для профілактики онкозахворювань ваш гінеколог під час візиту запропонує провести:
- Огляд шийки матки під мікроскопом, огляд після фарбування оцтовою кислотою та огляд після фарбування люголем.
- Огляд шийки матки за допомогою кольпоскопа, що дає змогу провести обстеження з якісним освітленням, збільшенням, а потім записати чи роздрукувати результат.
Чоловіки
Рутинний скринінг на рак анального каналу, горла або статевого члена у чоловіків наразі не рекомендується.
Інколи лікарі можуть проводити анальний тест Папаніколау чоловікам, які мають підвищений ризик розвитку анального раку, зокрема чоловікам з ВІЛ.
Фактори, що збільшують ймовірність розвитку онкопатологій у жінок та чоловіків з ВПЛ високого онкогенного ризику (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68 типи):
- ранній початок статевого життя (до 18 років);
- проблеми функціонування імунної системи;
- інші інфекції, що передаються статевим шляхом, зокрема, гонорея, хламідіоз та простий герпес;
- хронічні запалення;
- значна кількість статевих партнерів, як протягом життя, так і під час одного статевого акту;
- багатодітність (рак шийки матки);
- вживання тютюнових виробів (рак рота і горла);
- анальний секс (анальний рак).
Профілактика ВПЛ
Найпростіший спосіб запобігти інфікуванню ВПЛ — це використання презервативів. А найбільш ефективним методом профілактики раку шийки матки — є вакцинація проти ВПЛ.
СDC рекомендує вакцину проти ВПЛ для хлопчиків і дівчаток, старших за 10 років. До початку статевого життя підлітків вакцинують двома дозами вакцини. Інтервал між першим та другим щепленням — шість місяців. Після початку статевого життя жінки та чоловіки отримують щеплення за схемою з трьох доз. Щодо всіх особливостей вакцинації проти ВПЛ вам докладно розповість лікар.
Щоб запобігти проблемам зі здоров’ям, пов’язаним з ВПЛ, не ігноруйте регулярні медичні огляди та проходьте ПАП-тест та інші скринінги, які порадить лікар.
Вірус папіломи людини і вагітність
Зараження ВПЛ не зменшує шанси завагітніти. Однак у деяких випадках інфекція ВПЛ може викликати ускладнення при пологах.
Гормональні зміни, які відбуваються під час вагітності, можуть стимулювати збільшення генітальних бородавок, а в деяких випадках ці утворення можуть кровоточити. Якщо бородавки широко поширені, вони можуть ускладнити вагінальні пологи.
Якщо генітальні бородавки блокують родові шляхи, може знадобитися кесарів розтин. Проте настільки важкі форми ВПЛ трапляються вкрай рідко.
Оскільки небезпечні зміни шийки матки можуть розвиватися і під час вагітності, слід планувати продовження рутинних скринінгових досліджень у гінеколога і під час виношування малюка.
Вірус папіломи людини: факти та статистика
- Згідно з оцінками CDC, 79 мільйонів американців мають вірус папіломи людини. Більшість цих людей отримали його у підлітковому віці до 20 років.
- Близько 14 мільйонів людей у світі щороку заражаються ВПЛ.
- У Сполучених Штатах ВПЛ стає причиною понад 33 000 випадків раку щороку у чоловіків і жінок.
- Підраховано, що 95% раку ануса викликані інфекцією ВПЛ. Більшість із цих випадків викликані одним типом ВПЛ: ВПЛ 16.
- Два штами ВПЛ — ВПЛ 16 і 18 — «винні» щонайменше у 70% випадків раку шийки матки. Особливість цих типів ВПЛ — швидкий розвиток дисплазії та раку шийки матки. Вакцинація може ефективно захистити від розвитку раку шийки матки.
- Подальше поширення вакцинації проти ВПЛ може знизити захворюваність на рак шийки матки, викликаний ВПЛ 16 та 18 типів, на 90%. Крім того, щеплення можуть зменшити потребу в подальшій медичній допомозі, біопсії та інвазивних процедурах, пов’язаних з лікуванням раку.