Порушення менструального циклу — одна з найпоширених причин звернень до гінеколога.

Порушення менструального циклу

Дослідження гормонального фону, регуляція менструального циклу.

Порушення менструального циклу: причини і лікування


У більшості жінок місячні тривають 4-7 діб, а настають вони кожні 28 днів, однак нормальний менструальний цикл починається у проміжку між 21 та 35 днем від початку минулої менструації. Коли це не так, чи маємо ми справу з менструальними порушеннями?




Що вважати відхиленням від норми?

Невеличка пам’ятка для первинної самодіагностики.


За наявності будь-якої з цих ознак треба записатися на консультацію до вашого гінеколога:

  • Місячні відбуваються з проміжком менше ніж 21 день або більше ніж 35 днів;
  • Тривають понад 7 днів;
  • Супроводжуються болем, судомами, нудотою чи блювотою;
  • Пропущено три або більше циклів поспіль;
  • Менструальні виділення значно рясніші, ніж зазвичай, або, навпаки, виділень майже немає;
  • Кровотеча або кров’янисті виділення трапляються між менструаціями, після настання менопаузи або після/під час статевого акту.

Важливо! При наявності інтенсивної вагінальної кровотечі, що не приняється, слабкості, запамороченні слід терміново зателефонувати до швидкої допомоги та попросити близьких, друзів чи колег не залишати вас наодинці до приїзду медичної бригади.


Класифікація порушень менструального циклу

  • Порушення тривалості циклу та об’єму менструацій: аменорея, олігоменорея, поліменорея.
  • Патологія менструальних кровотеч: аномальна маткова кровотеча (АМК), дисменорея, метрорагія, менорагія.

Що таке аменорея?

Аменорея — це стан, при якому виділення у жінки повністю припинилися. Відсутність менструації протягом понад 90 днів вважається ознакою патології за умови, якщо жінка не вагітна, не годує грудьми або не знаходиться в менопаузі (зазвичай у жінок вона припадає на період від 45 до 60 років).
Дівчатам-підліткам, в яких не почалися місячні у віці 15-16 років або протягом трьох років після початку фізіологічних змін, також потрібно звернутися до лікаря.

Що таке олігоаменорея та поліменорея?

Про олігоменорею кажуть, коли менструальні виділення у жінок дітородного віку є скудними та з’являються через значний проміжок часу. Деякі коливання циклу є цілком нормальним явищем, однак у жінки може з’явитися діагноз олігоменорея, якщо її регулярний цикл перевищує 35 днів або більш ніж 90 днів немає місячних.
Дослідження 2013 року, що проводилися серед студенток University of Oregon, показали, що 17% з цих молодих жінок навмисно не дотримувалися інструкцій до своїх гормональних протизаплідних препаратів, щоб навмисно вплинути на місячні. Половина з них сказали, що навчилися це робити з немедичних джерел. Це вкрай небезпечна практика, яка може назавжди зіпсувати здоров’я жінки.
Ми намагаємося налагодити ефективну комунікацію між лікарем та пацієнткою, коли жінка може довіряти та чути поради фахівця, а не сумнівні джерела з Інтернет-мережі.

Поліменорея — на відміну від олігоменореї — це часті та тривалі менструації, коли менструальний цикл менше ніж 21 день, а тривалість самої менструації — понад 7 днів. Обсяг менструальних виділень при цьому може залишатися в рамках фізіологічної норми.

Що таке дисменорея?

Дисменорею можуть діагностувати при інтенсивних болях під час менструації. При цьому незначний дискомфорт, що не заважає жінці та не впливає на її спосіб життя, є нормою.

Що таке альгодисменорея?

Альгодисменорея — це доволі поширене менструальний порушення, яке пов’язане з вираженим больовим синдромом, що зазвичай з’являється у молодих жінок. Причини виникнення альгодисменореї різноманітні: від ендометріозу й анатомічних аномалій до запальних процесів статевих органів і підвищеній збудливості центральної нервової системи.

Доведено, що недостатньо тривалий або неспокійний сон, відсутність необхідного фізичного навантаження, розлади харчової поведінки, депресивні стани, куріння призводять до підвищення інтенсивності болю при менструації. Саме тому вкрай важливим є раціональний розподіл часу на роботу і відпочинок.

Ми вважаємо, що кожна жінка народжена бути здоровою та активною, а тому у XXI столітті немає жодного сенсу страждати від хронічного болю та миритися зі зниженням якості життя. Відчуваєте дискомфорт? Час записатися до лікаря!

Що таке метрорагія?

Метрорагією називають маткові кровотечі з нерівномірними інтервалами поза межами очікуваних місячних. Метрорагія може викликати анемію та бути ознакою гормонального дисбалансу, ендометріозу, міоми матки або, рідше, раку матки.

Що таке менорагія?

Менорагію діагностують, коли менструації відбуваються з аномально сильною або тривалою кровотечею. Цикл при цьому не порушений.

Зверніться за медичною допомогою, якщо:

  • Вагінальна кровотеча настільки сильна, що просочує щонайменше одну прокладку або тампон на годину протягом понад дві години;
  • Є кровотеча між місячними;
  • З’явилася будь-яка вагінальна кровотеча після настання менопаузи.

З менорагією жінка не може підтримувати свій звичний спосіб життя під час місячних, бо вони занадто інтенсивні. Це важко фізично та психологічно. Якщо ви боїтеся місячних через сильну менструальну кровотечу, поговоріть зі своїм лікарем. Існує багато ефективних методів лікування менорагії.

Коли потрібна негайна лікарська допомога! Аномальна маткова кровотеча (АМК) — це важка форма менорагії. Основна відмінність в обсязі виділень. При АМК це понад 1-2 прокладки або тампони на годину. Цей стан вимагає негайної лікарської консультації.


Основні причини порушень

Жодна стаття, навіть на профільному сайті, не зможе описати всі причини та їх поєднання, що викликали менструальні збої. Жіноча репродуктивна система наче складне розгалужене павутиння — при наявності проблем з одного боку страждає вся вона загалом.
Провести діагностику захворювання згідно з найсучаснішими протоколами, встановити діагноз, призначити лікування і контролювати його ефективність може виключно досвідчений фахівець з вищою медичною освітою. Не варто ризикувати найціннішим, що у вас є — вашим здоров’ям.
Від індивідуальної реакції організму на надмірні навантаження і до серйозних системних патологій — будь-що може призвести до розладів циклу. Однак найпоширенішими причинами їхнього виникнення лікарі вважають:
Фактори стресу та способу життя. Схуднення чи значне збільшення ваги, дієти, зміни інтенсивності спортивних навантажень, подорожі з відчутною зміною клімату, часового поясу, розпорядку дня можуть вплинути на менструальний цикл.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК). Більшість протизаплідних пігулок містять комбінацію гормонів естрогену та прогестерону, а деякі містять лише прогестерон (Progestogen-only). Усі вони пригнічують овуляцію.
На тлі прийому оральних контрацептивів або після припинення їх прийому можливі зміни менструального циклу. Деякі з цих змін можуть бути варіантом норми, деякі — ознакою патології. Крім того, у жінок, які приймають протизаплідні таблетки, що містять тільки прогестерон, може спостерігатися кровотеча між менструаціями.
У будь-якому випадку перед початком і завершенням вживання оральних контрацептивів необхідно порадитись з лікарем. Він докладно розповість про ваш стан здоров’я та допоможе вибрати найкращий варіант КОК з тих, що пропонує сьогодні фармацевтична галузь.

Поліпи або міома матки. Поліпи матки — це невеликі доброякісні новоутворення на слизовій оболонці матки. Міома матки — це пухлина, що розвивається з м’язової чи сполучної тканини у матці. Її розміри можуть варіюватися від 1 до 10 см. Ці пухлини зазвичай доброякісні, але вони можуть викликати сильні кровотечі та біль під час місячних. Якщо міома велика, вона може тиснути на сечовий міхур або пряму кишку та викликати значний дискомфорт.

Ендометріоз — розростання клітин ендометрію поза межами внутрішнього шару стінки матки — може викликати кровотечі, судоми або біль під час місячних і статевого акту.

Запальні захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ) — бактеріальні інфекції, що вражають жіночу репродуктивну систему. Бактерії можуть потрапити у піхву, а згодом до репродуктивних шляхів, наприклад, при незахищеному статевому контакті та під час гінекологічних процедур, якщо вони проводяться без дотримання правил безпеки. Симптоми ЗЗОМТ: вагінальні виділення з неприємним запахом, нерегулярні місячні, біль у нижній частині живота, лихоманка, нудота, блювота або діарея. Знайома картина? Скоріше до лікаря!

При синдромі полікістозних яєчників (СПКЯ) яєчники виробляють велику кількість андрогенів — чоловічих гормонів. Гормональні зміни можуть перешкоджати дозріванню яйцеклітин, що своєю чергою призводить до нерегулярних циклів або повного припинення менструації. Лікування СПКЯ залежить від віку жінки, її репродуктивних планів та може включати поради щодо зміни способу життя, при потребі призначення оральних контрацептивів та інших лікарських засобів.

Синдром передчасного виснаження яєчників — патологічний стан, що діагностують у молодих жінок до 40 років, яєчники яких не можуть функціонувати нормально. Місячні при цьому припиняються подібно до менопаузи. Це може статися при лікуванні раку за допомогою хіміо- та променевої терапії, або при негативному сімейному анамнезі по передчасній недостатності яєчників або пе вним хромосомним аномаліям.

Порушення менструації у молодому віці — це завжди привід зустрітися з лікарем.

Синдром подразненого кишківника, туберкульоз, захворювання печінки та діабет також можуть викликати пропущені або нерегулярні місячні, хоча це буває на так часто. Крім того, ці захворювання зазвичай будуть викликати й інші симптоми, крім збою місячного циклу. Слухайте своє тіло!

Інша причина порушення менструації може бути:

  • В онкологічному захворюванні матки або шийки матки;
  • У вживанні певних ліків, зокрема, стероїдів або антикоагулянтів (засобів, що розріджують кров). Особливо при самолікуванні без медичного контролю;
  • У недостатній або надмірній активності щитоподібної залози, а також у порушенні функцій гіпофіза, які впливають на гормональний баланс;
  • В ускладненнях, пов’язаних з вагітністю, зокрема, після викидня або при позаматковій вагітності, коли запліднена яйцеклітина імплантується поза межами матки.

Порада! Якщо менструація не настала вчасно, насамперед спробуйте не хвилюватися. Повернення вашого життя до емоційної і фізичної рівноваги та звичного режиму дня може допомогти.

За умови, що ви не вагітні, швидше за все ваш цикл нормалізується наступного місяця. Однак плановий візит до гінеколога при цьому не потрібно ігнорувати, а під час зустрічі обов’язково повідомте лікаря про порушення, навіть якщо цикл повернувся до норми самостійно.

Якщо цього не сталося, заплануйте зустріч з доктором у найближчий тиждень-два.


Чи можна визначити збій циклу самостійно?

На жаль, ми не можемо надати рекомендації на кшталт «Секрети домашньої діагностики та лікування в домашніх умовах розладів місячних». Це буде нехтуванням норм медичної етики, бо такі поради можуть нашкодити. Крім того, не існує єдиного чарівного рецепта, який зможе всім допомогти. Потрібно розуміти, у чому причина пропущених або нерегулярних місячних.

Головний лайфхак у цьому випадку: встигніть вчасно записатися до лікаря!

Крім того:

  1. Дотримуйтесь збалансованої дієти. Зайва або надмірна вага може викликати пропущені та нерегулярні місячні.
  2. Якщо ви професійно займаєтеся спортом, можливо, доведеться тимчасово скоротити кількість та інтенсивність тренувань. Якщо у вас відсутні місячні, обов’язково поговоріть зі своїм лікарем щодо терапії для захисту від втрати кісткової маси.
  3. Зробіть домашній тест на вагітність, якщо у вас був хоча б один фізичний контакт з моменту останньої менструації у будь-який день циклу.
    Якщо результат тесту позитивний, практикуйте здорові звички для майбутніх мам до відвідування лікаря. Це, до речі, буде корисним у будь-якому випадку:
  • Скажіть «ні» палінню у будь-якій формі (тютюнові вироби, альтернативні засоби доставки нікотину, кальян).
  • Не вживайте алкоголь та наркотичні речовини.
  • Мінімізуйте споживання міцного чаю та кави до 1-2 горняток на день.
  • У місцях скупчення людей надягайте медичні маски, та не забувайте змінювати їх на нові кожні 2-4 години.

Професійна діагностика порушення менструального циклу

Під час зустрічі лікар запитає, що саме вас турбує, про незвичні симптоми, а також про історію здоров’я вашої родини та захворювання, з якими ви стикалися протягом життя. Також буде декілька питань щодо ваших місячних: їх регулярність, інтенсивність виділень, коли почалася минула менструація, в якому віці вона з’явилася вперше, чи супроводжується вона болем різної локації, тривалості та інтенсивності, розладами травлення тощо.

Порада! Щоб не забути щось важливе, радимо заздалегідь написати список всіх питань, які ви хочете задати гінекологу.

Потім лікар проведе стандартний гінекологічний огляд та УЗД органів малого таза. Крім того, можуть знадобитися декілька досліджень та обстежень: від аналізу крові до гістероскопії чи біопсії ендометрію для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу. Професійна діагностика порушення менструального циклу потребує від фахівців профільної вищої освіти та досвіду у розв’язанні подібних проблем. Довіряйте лише професіоналам!

Лікування менструальних порушень у Gala clinic

У Gala clinic в Києві ми піклуємося про жіноче здоров’я. Саме тому у нас багатий досвід у широкому спектрі суто «жіночих» питань, зокрема, у веденні вагітності, лікуванні менструальних порушень, інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), корекції гормонального дисбалансу тощо.

Лікування менструальних розладів ми починаємо з ефективної діагностики, визначення причин розвитку патології, а потім призначаємо лікування згідно з найсучаснішими міжнародними протоколами і контролюємо цей процес до одужання.

Призначене лікування буде залежати від причини розвитку хвороби, і може містити: поради щодо нормалізації режиму життя і харчування, гормональну, протизапальну, антибактеріальну терапії або рекомендації звернутися до хірурга.

Наша клініка дружня до жінок. У нас ви не зустрінете осуду чи знецінення проблеми, з якою звернулися до нас. Ми завжди готові допомогти жінці відчувати себе активною, сильною та обов’язково здоровою.

Не дайте хворобам зіпсувати Ваше здоров’я. Одужуйте швидко та ефективно!



Gala clinic


Хочеш бути щасливою — будь нею.



Gala clinic

Хочеш бути щасливою — будь нею.



вул. Юрія Шумського 1А, Київ

вул. Юрія Шумського 1А, Київ


Gala clinic — професійна гінекологія Березняки, Позняки, Русанівка



Gala clinic — професійна гінекологія Березняки, Позняки, Русанівка



Позвонить