Рак молочних залоз — що треба знати

rmz.jpg

Рак молочних залоз — один з найпоширених видів онкологічних захворювань в Україні. Щотижня від раку грудей помирає близько 100 людей… І не тільки жінок. Рак молочних залоз буває і в чоловіків.

Сумно, що Україна, за даними статистики, на 45% випереджає інші країни в захворюванності на РМЗ, і на 56% в смертності від нього.
Кожній четвертій жінці РМЗ діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, що погіршує ефективність лікування. РМЗ, діагностований на І стадії — забезпечує 95 % повного виліковування.

Нажаль, в Україні немає чітко та ефективно працюючої системи контролю за РМЗ, організованих профоглядів для всіх жінок, відсутня програма компенсації лікування.. Тож маємо самостійно слідкувати за своїм здоров’ям.

Фактори підвищення ризику раку молочних залоз

  1. родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей — ризик підвищується вдвічі, якщо хворів хтось один з родичів, втричі — якщо двоє та більш
  2. відсутність вагітностей та пологів — це фактор не є однозначним. Є дослідження, які вказують на зменшення раку молочних залоз при наявності саме ановуляторних циклів та з ними пов’язаного безпліддя
  3. перша вагітність настала у 30 років та старше — є дослідження, які вказують на необхідність певних змін, які відбуваються в молочних залозах під час вагітності та пологів, до 30 років
  4. вік старше 40 років;
  5. ранній початок менструацій — у віці до 12 років;
  6. пізня менопауза — після 55 років;
  7. надмірна вага та ожиріння в постменопаузі — причиною вважають більший рівень естрогену у жінок з підвищеним ІМТ. В пременопаузі, навпаки, є дослідження, які вказують на більший ризик РМЗ у жінок з низьким ІМТ.
  8. Високий зріст (вище 175 см) — є дослідження, які знаходять зв’язок між ростом та ризиком РМЗ
  9. Наявність деяких доброякісних захворювань молочних залоз, таких, як фіброаденома (не всі фіброаденоми однаково призводять до збільшення РМЗ).
  10. Висока щільність кісткової тканинин
  11. Прийом гормональних препаратів * (про це нижче поговоримо окремо)
  12. Інсулінорезистентність, цукровий діабет 2 типу
  13. Куріння та зловживання алкоголем;
  14. гіпертонічна хвороба;
  15. перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
  16. вплив джерел радіації.
  17. Тривала робота вночі (чергування, відрядження), дослідження пов’язують підвищення ризику з порушенням біоритмів та синтезу мелатонину

Фактори зниження ризику раку молочних залоз

  • Медичні та хірургічні стратегії — вживання тамоксифену в постменопаузі або проведення мастектомії у жінок, які мають високий ризик РМЗ
  • Лактація — основний механізм захисту, це відсутність овуляторних циклів (лактаційна аменорея)
  • Підвищена фізична активність — не за рахунок активності, а за рахунок змненшення об’єму жирової тканини у жінок в постменопаузі
  • Дотримування принципів Середземноморського типу харчування — велика кількість овочів, фруктів, жирної риби та оливкової олії
  • Споживання великої кількості клітковини — рандомізовані дослідження ще тривають

Фактори що не впливають на рак молочних залоз

  • Аборти
  • Прийом антиоксидантів — вітамінів С, Е, А, бета-каротина
  • Перев’язка маткових труб
  • Кофеїн

Оральні контрацептиви та рак молочних залоз

Дані сучасних досліджень, які тривають багато років, не виявили серйозного впливу ОК на рак молочних залоз. Існує незначне підвишення ризику беспосередньо під час прийому ОК, який зберігаєть декілька років після припинення прийому.

Ризик підвищується незначно — всього 1 додатковий випадок РМЗ на 7690 жінок (в порівнянні з жінками, хто не приймав ОК).

Тривалісь прийому ОК при всіх дослідженнях — ніяк не впливала на підвищення ризику РМЗ.

У жінок, які мають підтверджені сімейні та генетичні ризики РМЗ (мутація генів BRCA 1/2), не виявлено підвищення ризику РМЗ при прийомі ОК. Вони можуть приймати їх абсолютно безпечно.

Замісна гормональна терапія в менопаузі

В менопаузі ризики РМЗ підвищуються за рахунок підвищеного рівня естрогенів. Вони можуть бути ендогенного (власного) та екзогенного (прийом препаратів) походження.

Ендогенні фактори, які підвищують рівень естрогенів:

  • жінки з пізньою менопаузою — довго зберігається високий рівень естрогенів
  • Підвищений ІМТ та ожиріння — за рахунок додаткового утворення в жировій тканині естрогенів
  • Підвищена мінеральна щільність кісток — як маркер тривало збереженого високого рівня естрогенів

Екзогенні фактори, які підвищують рівень естрогенів:

  • прийом як монопрепаратів естрогену (у жінок з видаленою маткою) так і комбінованих естроген/прогестинових препаратів.

Дані досліджень вказують підвищення ризику РМЗ при прийомі ЗГТ у віці, старшому за 60 років або при прийомі ЗГТ терміном більше 4-5 років.

Також дані досліджень вказують, що комбіновані препарати (які містять естроген+прогестерон) мають дещо більший ризик виникнення РМЗ в порівнянні з монопрепаратами естрогенами. Також має значення, які саме препарати прогестерону входили в комбіновані препарати ЗГТ:

  • естроген + синтетичний прогестин — ризик РМЗ незначно підвищується
  • Естроген + натуральні прогестини — ризику РМЗ не виявлено

Що ж робити?

  1. Самообстеження молочних залоз — з 20 років щомісяця. Краще це робити одразу після душа або прийняття ванни, в першу фазу циклу — до 12-го дня. Детально процес самообстеження представлений нижче на картинці.

Самообстеження молочних залоз

На що звертати увагу при самообстеженні?

  • наявність ущільнень в молочній залозі або поява на шкірі грудей додаткових утворень
  • Наявність виділень із сосків (поза періодом лактації)
  • Зміна структури та кольору шкіри молочних залоз (поява втягувань шкіри, почервоніть, зморшок, пігментних плям)
  • Зменшення або збільшення однієї залози
  • Зміна форми молочної залози або форми соска
  • Наявність ущільнень в пахвовій ділянці

2. Профілактичні огляди у гінеколога — один раз на рік, при відвідування гінеколога, лікар має обов’язково обстежити молочні залози

3. Інструментальні методи обстеження:

  • у жінок, які мають фактори ризку — обстеження варто проводити у мамолога, з використанням того методу (УЗД, мамографія), який обере лікар з урахуванням анамнезу, конституційних особливостей молочної залози, наявності імплантів тощо. Частота оглядів встановлюється мамологом. Частіше це 1 раз на 6 міс
  • У жінок без факторів ризику — з 30 років можна робити УЗД молочних залоз — більше для діагностики доброякісних захворювань, які теоретично можуть підвищити ризик РМЗ, наприклад — деякі види фіброаденом

— З 40-45 років — почати виконувати мамографію — 1 раз на 2 роки, при відсутності змін, які потребують більш частого обстеження.

4. Перевірити генетичні фактори ризику

При наявності випадків раку молочних залоз або раку яєчників варто зробити аналіз крові на виявлення генетичної схильності до цих видів раку — це аналіз крові на мутацію генів BRCA I та BRCA II.

При виявленні мутацій в цих генах значно підвищується ризик:

  • раку молочних залоз
  • Раку яєчників
  • Раку маткових труб
  • Раку підшлункової залози
  • У чоловіків — раку простати

Не потрібно боятися наявності цих мутацій — це не вирок. Просто буде привід обстежуватися кожні 6 міс і мати всі шанси або уникнути раку або діагностувати його на ранніх термінах.

Жінки, що мають імпланти — мають більш ретельно після операції відноситися до профоглядів і робити їх безпосередньо у мамолога. Наявність імлантів ускладнює самообстеження, не дає чіткої картини при проведенні УЗД та мамографії.

В Gala clinic гінеколог допоможе Вам обстежити молочні залози, виконати УЗД молочних залоз, надати рекомендації щодо сумісності та раціональності гормональної терапії з урахуванням всіх нюансів. Досвід та сучасне обладнання допоможуть Вам отримати відповіді на Ваші запитання!

Бережіть себе!


Gala clinic


Хочеш бути щасливою — будь нею.



Gala clinic

Хочеш бути щасливою — будь нею.



вул. Юрія Шумського 1А, Київ

вул. Юрія Шумського 1А, Київ


Gala clinic — професійна гінекологія Березняки, Позняки, Русанівка



Gala clinic — професійна гінекологія Березняки, Позняки, Русанівка



Позвонить