Вагітність та кава

Значимість кави в житті сучасної людини важко ігнорувати. Тепер це не просто напій, а цілий ритуал. Раз на 5 хвилин у всьому світі випивається 2 мільйони чашок кави. Навколо безліч кавових автоматів, кав’ярень – маленьких та великих. Кавоварки різних варіантів є майже в кожній родині, без них неможливо уявити роботу офісів, медзакладів, торгівельних центрів тощо. Кава стала невід’ємною частиною нашого раціону.
Цінність кави для здоров’я також не піддається сумніву. Кава відноситься до групи так званих тонізуючих напоїв. Кава бадьорить, покращує концентрацію уваги та пам’яті, покращує настрій, прискорює серцевий ритм, стимулює кишечник.
Частіше від інших каву вживають гіпотоніки – люди із зниженим тиском. Кава має чудову властивість – підвищувати занадто низький тиск, але на нормальний тиск вона майже не впливає.
Більшість ефектів кави пов’язані з наявністю в ній кофеїну. Однак кофеїн присутній не тільки в каві – він також є складовою деяких лікарських препаратів, енергетичних напоїв, кофеїн міститься в чаї – як чорному так і зеленому, в шоколаді та колі. При підрахунку загальної кількості кофеїну, який споживає людина за добу – потрібно враховувати всі можливі джерела кофеїну.
Вагітність та кава – чи сумісні вони?
Лікарі доволі часто просто забороняють вагітним вживати каву, але не обмежують вживання інших потенційних джерел кофеїну. Чи дійсно кава шкідлива для вагітності? А інші продукти, які містять кофеїн? Чи варто відмовлятися від них, адже вагітність триває 9 місяців, важко виключити повністю продукти, до яких звик. Спробуємо розібратися в цих питаннях.
Де більше всього кофеїну?
Якщо ми говоримо про каву, то часто пов’язуємо кількість кофеїну з міцністю напою, та вважаємо, що найбільшу кількість кофеїну отримуємо, якщо вип’ємо міцний еспресо, однак це не зовсім правильно відображає реальність:
— 1 чашка заварної кави (турецька або інший варіант заварювання) – 200 мл – до 150 мг кофеїну
— 1 чашка розчинної кави – 200-300 мл – близько 100 мг кофеїну
— 1 чашка еспресо – до 70 мг кофеїну
— 1 чашка лате або капучино – до 50 мг кофеїну
Кількість кофеїну в каві залежить не тільки від засобів його приготування, але й від сорту кави. Перерахуємо найуживаніші сорта кави та вміст в них кофеїну (розрахунок на 170 мл напою):
— перуанський та мексиканський – 170 мг
— арабіка – 177 мг
— Нікарагуа/Камерун – 180 мг
— Гватемала/Сальвадор – 187 мг
— Венесуела/Колумбія/Куба/Індія – близько 195 мг
— Гаїті — — 201 мг
— Робуста з Уганди та Конго – 325 мг
Якщо ми говоримо про інші найбільш часто вживані продукти з кофеїном, орієнтовні цифри вмісту кофеїну такі:
— 1 чашка зеленого чаю – 200 мл – близько 25 мг кофеїну
— 1 чашка чорного чаю – 200 мл – близько 30 мг кофеїну
— кавове морозиво – 200 мг – близько 50 мг кофеїну
— Шоколадні продукти – молоко, сиропи, торти – від 5 до 9 мг кофеїну на 100 мг продукту
— Кока-кола – 330 мл – близько 40 мг кофеїну, причому однаково в звичайній та дієтичній колі
— енергетики, наприклад “Ред бул” – 250 мл – близько 90 мг кофеїну
Скільки кофеїну можна вживати вагітній?
Згідно даним сучасним досліджень з різних джерел – була виведена умовно безпечна цифра – 200 мг кофеїну на добу, включаючи природні джерела кофеїну. Важливо враховувати не тільки каву!
Вплив кофеїну на вагітну та плід
Розглянемо основні проблеми/стани, які можуть виникати у вагітних та жінок, що планують вагітність, та їх зв’язок з кофеїном.
1. Фертильність (здатність завагітніти) – вивчення впливу кофеїіну на фертильність привело до заключень про можливість негативного впливу споживання великих доз кофеїну. Мова йде про цифри більше 200 мг кофеїну на добу. Причому це стосується не тільки жінок, що планують вагітність, а й чоловіків! Проведені дослідження встановили – що обмеження прийому кофеїну менше 100 мг на добу чоловіками призвело до підвищення фертильності на 30%!
2. Спонтанні втрати вагітності – поки що немає достовірних даних про серйозний вплив кофеїну на загрозу викидня, однак, при підвищенні рівня спожитого кофеїну на добу – теоретично ця загроза може зростати
3. Вплив кофеїну на плід – відзначено, що кофеїн впливає на плід, викликає прискорення серцебиття плоду, активацію його дихальних рухів. Дані спостереження були зафіксовані навіть після споживання однієї чашки еспресо. Однак ці ефекти тимчасові, не викликають серйозних порушень в розвитку плоду та не сприяють виникнення вроджених вад розвитку. Також проведені дослідження не підтвердили даних про вплив на вагу плоду при народженні.
4. Передчасні пологи – на даний момент немає достовірних даних, які б вказували на зв’язок споживання кофеїну та ризик передчасних пологів
5. Гестаційний діабет у матері – дані досліджень не однозначні. З одного боку – в дослідженнях не було виявлено підвищеного ризику діабету вагітних при вживанні кофеїну, навіть навпаки – відмічалося незначне зниження ризику гестаційного діабету. Однак – є і інші спостереження, які вказують на збільшення ризику інсулінорезистентності при збільшенні вживання кофеїну на добу.
6.Гестаційна гіпертензія – незважаючи на те, що кофеїн здатен об’єктивно впливати на підвищення артеріального тиску, в дослідженнях з участю вагітних жінок не було відзначено підвищення ризику гіпертензії, більш того, є дані про можливу захисну роль та зниження ризику прееклампсії у матері.
7. Лактація – доведено, що після споживання кофеїн вмісних продуктів під час годування, кофеїн з’являється в грудному молоці через 15 хвилин та досягає свого піку протягом години. Дослідження при цьому не підтвердили негативного впливу на дитину, хоча й було зафіксовано підвищення збудливості малюків, часті нічні пробудження.
Які ж підсумкові рекомендації?
- При підрахунку кількості споживання кофеїну за добу слід враховувати всі його джерела, а не тільки каву. Нагадаємо, що основні джерела кофеїну – кава, чай (чорний та зелений), напої з кофеїном різного походження.
- Кофеїн проникає через плаценту та визначається як в навколоплідних водах так і в крові плода. Плід реагує на споживання кофеїну матір’ю – у нього прискорюються рухи, в тому числі дихальні, відмічається прискорення серцебиття.
- При вживанні кофеїну не більше 200-300 мг за добу – не було відзначено серйозного негативного впливу як на фертильність, так і на виникнення патології вагітності, як у матері, так і у плоду
- Помірне вживання кофеїну дещо знижує ризик гестаційного діабету та прееклампсії.
Таким чином – заборону на прийом кави вагітними рекомендовано замінити на раціональний підхід до її споживання. Немає нічого шкідливого в нечастому та невеликому споживанні кави та чаю, безумовно, з урахуванням індивідуальної реакції жінки.
Прислухайтеся до себе, свого малюка та нехай вагітність буде легкою!!